Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy tu faktycznie chodzi o praworządność

17 sierpnia 2022 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Zastanawiając się nad przywróceniem do pracy zawieszonych sędziów, nieco się martwię, co będzie, gdy wrócą już do sądów.

Czytając wywiady i wypowiedzi aktywistów i działaczy stowarzyszeniowych domagających się dla siebie i swoich kolegów chwały oraz uwielbienia, można dojść do wniosku, że dla nich praworządność sprowadza się właściwie do trzech elementów:

1. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego,

2. wyboru sędziów przez innych sędziów,

3. przywrócenia do pracy zawieszonych kolegów aktywistów.

Starzy przyjaciele

Pierwszy z warunków został właściwie już spełniony, ustawa zmieniająca organizację Sądu Najwyższego weszła w życie 15 lipca 2022 r. i Izba Dyscyplinarna została zniesiona. Dlatego pojawia się już dalszy postulat, aby w skład powołanej nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN weszli wyłącznie starzy sędziowie SN. Wprawdzie ustawa stanowi o losowaniu składu, jednak los bywa zmienny i niepewny. Lepiej zatem dla niektórych byłoby go wyłączyć.

Oczywiście marzeniem wspomnianych działaczy jest, aby w skład tej izby weszli wyłącznie ich starzy przyjaciele i sojusznicy, bo wówczas dopiero można liczyć na prawdziwą praworządność. Innymi słowy, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12345

Wydanie: 12345

Spis treści

Reklama

Zamów abonament